Koľko peňazí dostane z vašej výplaty štát? 55 percent.

Koľko peňazí dostanete z vašej výplaty vy – a koľko štát?

Detail výpočtu je popísaný v tomto PDF dokumente. Výpočty vo videu sú správne a sú podľa platnej legislatívy.

Ak ste zamestnaný na TPP a zamestnávateľ zaplatí za vašu prácu 1000 eur… Aká časť z toho ide rovno do vášho vrecka? Je to okolo 45%.

Prerátajme si to na príklade…

Idete sa zamestnať na farmu. Farmár potrebuje každý mesiac vykopať takúto kopu zemiakov. Môže za to dať maximálne 1000 eur mesačne, inak by sa mu to už neoplatilo. Vy za ním prídete a poviete… počuj Marián, ja ti to vykopem.

On vám povie: “Super! Ale počuj… Najradšej by som ti rovno dal tých 1000 eur na ruku, no to je žiaľ – protizákonné. Musíš sa u mňa najprv zamestnať na TPP. Musím ti dať stravné lístky… polovicu z nich musím platiť ja, tak to ti odrátam z výplaty. Potom na odvodoch zaplatiť 342 eur… Potom daň tvojho príjmu 55 eur. A potom ešte druhú polovicu z tých stravných lístkov si hradíš ty… tak aj to ti musím odrátať. Tebe ostane už iba 514 eur a 88 eur v gastráčoch.”

kalkulacia

Vy si poviete, že: “Ok, šak lepšie jak drátom do oka… No dobre.”

Po mesiaci ste dostali gastrace a 514 eur. Idete ich minút. Cena vecí na ktoré to miniete je vrátane DPH. Z jedla za 150 EUR je DPH 13 EUR. Z ostatných vecí za zvyšných 452 EUR je DPH 75 EUR. Takýto balík tovaru má dokopy reálnu hodnotu 513,36 EUR.

No pozor… nie všetok tovar. Na niektorý tovar sa vstahuju aj spotrebné dane a clo.

Ak natankujete benzín za 60 eur, DPH je 10 eur a spotrebná daň 28 eur. Skutočná hodnota toho benzínu je 21 eur. Možno si poviete, že nemáte auto. Ak jazide autobusom, benzín sa premieta do ceny lístkov.

benzin

Ak si kúpite 15 krabičiek cigariet za dokopy 55 eur, DPH je 9 eur a spotrebná daň je 28 eur. Skutočná hodnota tých cigariet je 17 eur.

cigarety

Spotrebnú daň platíte aj za elektrinu a alkohol.

A potom clo.

Ak si kúpite napríklad vreckový diktafón s rádiom za 100 eur, pri importe sa platila DPH 16 eur a clo 10 eur. Skutočná hodnota je 73 eur.

diktafon

V tomto prípade…

spotrebny kost overviewspotrebny kos detail

…z tých 1000 eur vám ostalo 446 eur. Štát si zobral 554 eur. 55%. To je viac ako polovica. Viete čo to reálne znamená?

statu idevysledok

To znamená, že ak ste od 8 ráno orali zemiaky, mohli by ste sa o pól 12 najesť a ísť domov. No vy namiesto toho musíte pracovať až do piatej.

Alebo iný príklad. Zoberiete si hypotéku na byt, ktorú budete splácať 30 rokov. Mohli by ste ju mať splatenú o 16.5 roka skôr. Toto znamená – viac ako polovica. A vpodstate to aj znamená, že tu máme taký – 55% socializmus.

Rečnícka otázka:

To naozaj človek v 21 storočí musí viac ako polovicu príjmu nutné odovzdať?

Či už za ňu dostávame primerané služby od štátu… alebo kauzy… o tom možno nabudúce.

Ak chcete ovplyvniť, že čo štát s tou vašou polovicou spraví, alebo či vám ju vôbec zoberie – môžte ísť voliť. Len si treba dobre prečítať volebné programy.

A či to za to stojí? Pri čistej mzde 553 eur – čo je menej ako mesačný nájom 2 izbového bytu v Bratislave – vaša polovica predstavuje vyše 26 000 eur – za 1 volebné obdobie.

Slová na záver

Dúfam, že sa vám toto video oplatilo vidieť. Ak si myslíte, že by sa oplatilo vidieť aj ostatným, môžte ho zdieľať na svojom facebooku.

Ak chcete dostať email keď vyjde ďalšie video, alebo článok, prihláste sa k odberu našeho newsletteru.

…A keď vám najbližšie príde na účet výplata, spomeňte si, že je to vpodstate iba polovica z toho, čo ste zarobili.

Špeciálne Poďakovanie

Špeciálne poďakovanie patrí Maťovi Čepcovi (Red Fox Finance) za konzultáciu a pomoc s výpočtami. Sorry za zobudenie v sobotu ráno.

Zdroje

Comments

comments