Sú gastrolístky podvod na nás všetkých?

Sú gastrolístky podvod na nás všetkých? Teraz sú gastrolístky horúca téma.

Gastrolístok je vaša výplata – vo forme papierikov, za ktoré si môžte kúpiť iba jedlo. Namiesto peňazí, za ktoré si môžte kúpiť čo len chcete. Gastrolístky sú na vašej výplatnej páske oslobodené od odvodov a dane z príjmu. No to mohli byť aj tie peniaze.

Niekto by mohol namietať… Že treba zabezpečiť, aby sme si za tie peniaze oslobodené od dane kúpili len jedlo. A to formou gastrolístkov. Inými slovami – gastrace vraj zabezpečia, že si kúpite jedlo. Predstavte si, že by neboli gastrace. Myslíte, že by si ľudia zrazu prestali kupovať jedlo?

Každý si kúpi za svoju výplatu jedlo tak či tak. A väčšinou v ešte väčšej hodnote ako dostane v gastracoch… Nechceme predsa umrieť od hladu.

Navyše – za gastrace si môžte kúpiť menej jedla ako za peniaze – pretože časť z hodnoty gastrolístkov si berie gastrofirma ako svoju províziu… Je to marža na úkor vašej výplaty.

Keby reštaurácie nemuseli odvádzať províziu gastrofirmam, mohli by vám za rovnaké peniaze navariť viac jedla.

Čiže…

  • môžte si za ne kúpiť iba jedlo – nič iné. Čo ak chcete niečo iné?
  • Vaše gasatráče neakceptujú všetky predajne, peniaze áno.
  • Nemôžu vám z nich vydať – čiže niekedy musíte minút viac, ako ste chceli.

Úplne každý by chcel radšej hotovosť – ako gasatráče.

Aj váš zamestnávateľ…. Aj predajne ako potraviny a reštaurácie… Pre každého sú gasatráče iba zbytočná byrokracia.

Zamestnávateľ musí zaplatiť poplatok gastrofirme, a vám strhnúť z výplaty. Reštaurácia musí zaplatiť poplatok gastrofirme, a vám zvýšiť cenu jedla.

…Tak pre koho je to vlastne dobré? Pre gastrofirmy.

Zo 4.20 eurového gasatráče ide zhruba 30 centov gastrofirmám. To je skoro 8 %. To je zhruba toľkoto z vašej pizze, ktorú si dáte na obed.

pizza

Cez túto časť vašej pizze – v roku 2014 pretieklo do 4 vybraných súkromných gastrofiriem – 30 miliónov eur.
Top Gastrofirmy 2014

V tomto prípade – dôležitejší údaj ako zisk – sú tržby. Lebo v podstate o toľko viac peňazí by ostalo zamestnávateľom, reštauráciám, obchodom a všetkým ostatným podnikateľom kde sa dajú stravné lístky použiť.

Zisk je úplne skreslená veličina. Zisk je niečo čo im ostane po tom ako minú peniaze na všetko čo sa dá aspoň trochu obhájiť ako relevanty výdavok. Predražené autá, nadpriemerné mzdy,…

Tieto firmy dostali vo februári 2016 od protimonopolného úradu pokutu 3 milióny eur – pretože spolu mali katelovu dohodu.

A slovenské zákony im ešte hrajú do karát – umelo im vytvorili trh tak, že prikazujú zamestnávateľom používať gastrolístky.

Kým priemerná zisková marža takmer 200-tisíc firiem na Slovensku je 2,7 %, v prípade gastrofiriem to bolo za rok 2013 skoro 27 %. Teda desaťnásobok priemeru. Skvelý biznis za cudzie peniaze… Za vaše peniaze.

Protimonopolný úrad ešte aj vyhlásil, a odporúča vláde – aby zrušila súčasný systém gastrolístkov. A ponúka presne toto isté riešenie, ktoré opisujeme v tomto videu – vyplácať daňovo zvýhodnený príspevok rovno v peniazoch – namiesto gastracov.

A ani u susedov v Česku niesu gasatráče povinné…

Keď sú tie gastrace takto evidentne nevýhodné pre všetkých – tak ako je možné, že máme na ne takéto zákony?

Aký politik chce tieto zákony uzákoniť? Veď by ho nikto nevolil… Asi taký politik, ktorý má s gastrofirmami niečo spoločné. Napríklad ruku vo vašej peňaženke.

A kto za to celé môže? — My. Pretože sme si týchto politikov zvolili.

V roku 2011 sa v parlamente hlasovalo o zrušení gastrolístkov. Hlasovanie neprešlo – veľmi tesne. Na našej stránke si môžte pozrieť, ktorí politici hlasovali za, a ktorí proti zrušeniu gastroliskov.

 

Ako hlasovali poslanci v 2011

Poznámka: na to, aby návrh zákona prešiel, bolo treba nadpolovičnú väčšinu. Preto sa môže zdať, že čísla nesedia. Za bolo 70. Keby bolo 71, prešiel by. Chýbal 1 hlas. Hrušovskému z KDH vraj vypadla karta z hlasovacieho zariadenia.

hlasovanie

Zdroj: Web NRSR

Záver

Takže ak by ste si mali vybrať – či chcete 50 eur v gastrolístkoch alebo peniaze. Čo by ste si vybrali? Ak chcete peniaze – myslíte na to, keď pôjdete voliť.

Ak si myslíte, že by sa toto video oplatilo vidieť aj ostatným, môžte ho zdieľať na svojom facebooku.

Ak chcete dostať email keď vyjde ďalšie video, prihláste sa na náš newsletter.

A keď najbližšie dostanete pri výplate gasatráč, spomeňte si, kto na ňom zarobil.

Poďakovanie

Toto video vzniklo v spolupráci s INESS a RFF.

Zdroje:

Comments

comments