Živnosť popri práci. Koľko vám zoberie štát?

Detail výpočtu je popísaný v tomto PDF dokumente. Výpočty vo videu sú správne a sú podľa platnej legislatívy.

V predošlom videu sme si vyrátali, koľko vám zoberie štát z vašej výplaty. Toto video je pokračovanie. Pozrieme sa na živnosť, keď ju máte popri práci.

Koľko vám zoberie štát? A aké náročné je vypočítať, že akú daň máte vlastne zaplatiť?

Príklad z praxe: Pri čistej mzde 514 eur a privirobeni si popri tom na živnosť 208 eur si štát zoberie – v tomto konkrétnom prípade – z vašej výplaty 55%, a zo živnosti 67%.
numbers-final-expanded

Takto dáte štátu z vášho vrecka 38,400 eur – za 1 volebné obdobie. Inokedy je to menej, inokedy aj viac.

V tomto videu sa zameriame na živnosť – keď ju vediete popri práci. Pozrieme sa aj na to, kedy platíte najviac… A kedy platíte viac ako zarobíte.

Zo zárobku na živnosť – popri trvalom pracovnom pomere – dáte štátu väčšinou niečo medzi viac ako 100% a 30 %. Záleží od mnohých veci. Vedieť vyrátať, že akú daň vlastne máte zaplatiť je až neskutočne komplikované. Ukážme si to na príklade.

Povedzme, že vám nestačí jedna výplata, a rozmýšľate o nejakej bokovke. Či už potrebujete doma uživiť ženu a deti, platiť hypotéku alebo si na niečo sporíte…

Rozhodnete sa, že si ešte po večeroch začnete privyrábať… napríklad ako taxikár / kaderníčka / stavbár alebo údržbár…

Pri čistej mzde 513 eur – zo zamestnania na trvalý pracovný pomer dávate štátu zhruba 55% zárobku a všetky starosti za vás rieši váš zamestnávateľ.

Keď pracujete ešte popri tom – na živnosť – je to všetko na vás.

Povedzme, že chcete robiť výpomoc na stavbe. Ďalej povedzme, že vaši zákazníci vám za vaše služby zaplatia dokopy 1000 eur – každý mesiac. A povedzme, že polovica z toho, 500 eur, sú vaše náklady. Benzín a stavebný materiál.

Čiže vás mesačný zisk je 500 eur. Ročne je to dokopy 6000 eur.

Po roku máte podať daňové priznanie. Máte dve možnosti. Po (A) Buď si daňové priznanie pripravíte sami, alebo po (B) – zaplatíte účtovníkovi, ktorý to spraví za vás.

Ak by ste sa rozhodli pre možnosť (A), pri výpočte musíte zohľadniť veľkú kopu vecí.

  • koľko ste zarobili v zamestnaní tento rok
  • koľko ste zarobili na živnosť tento rok
  • či si môžte uplatniť nedanitelnú časť na manželku
  • či máte nárok na daňový bonus na deti
  • či ste poberateľ dôchodku
  • či ste si uplatnili celú nezdaniteľnú časť už vo výplate
  • koľko ste zaplatili odvodov do sociálnej poisťovne
  • koľko ste zaplatili odvodov do zdravotnej poisťovne

Niektoré tieto veličiny majú maximálne alebo minimálne hodnoty.

Animation - ME 3 (3835)

A majú množstvo „Ak“ a „Ale“.
Animation - ME 3 (3475)

A niektoré veličiny svojou hodnotou menia iné veličiny skokovými zmenami.
Animation - ME 3 (3574) Animation - ME 3 (3571)

Keď chcete vyrátať, že koľko daní máte vlastne štátu zaplatiť – musíte poznať všetky tieto veličiny. A tie sa každý rok menia – rôznym spôsobom.

Animation - ME 3 (3835)

Musíte poznať všetky vzorce, podľa ktorých sa to ráta. A na záver musíte vedieť vyplniť toto tlačivo. Ak sa pomýlite, hrozí vám pokuta.

Ak si s tým neviete rady… môžte si prečítať tento návod od úradu Finančnej Správy. Je to návod na vyplnenie daňového priznania. Má 23 strán a je plný odkazov na rôzne paragrafy rôznych zákonov.

Tak povedzme – že sa tomuto všetkému chcete vyhnúť. A radšej si budete platiť účtovníka. Ten vás bude stáť v priemere 50 eur mesačne + DPH (bežná cena je 20 – 60 eur / mesačne. V tomto príklade použijeme sumu 50 eur). Účtovník za vás vyráta, koľko daní máte zaplatiť.

Ak už živnosť vediete aspoň tretí rok, vaše daňové priznanie vychádza nasledovne.

numbers-zivnost-expanded

Váš zisk za celý rok je 5,280 eur. Z toho, musíte zaplatiť štátu 542.64 zdravotné odvody, 1706.40 sociálne odvody a 575.88 daň z príjmu.

Čiže zarobili ste 440 eur mesačne, 231 eur dáte štátu. Ostalo vám 208 eur. Toľkoto ste zarobili – ako sa hovorí – „v čistom“. Takto by vám to vyšlo po dvoch rokoch vedenia živnosti.

Animation - ME 3 (6165)

A to sa ráta cez takýto komplikovaný vzorec.

Animation - ME 3 (6296)

Zároveň – toto všetko je za takýchto predpokladov…

Animation - ME 3 (6427)

Ak by to bolo inak – vychádzali by iné čísla.

Vidíte ako veľmi komplikované to je? A to ste si len chceli trochu privyrobiť popri práci.

Takto vyzerá graf. Modrá znázorňuje váš zárobok – od 1 do 500 eur mesačne. Červená znázorňuje dane, ktoré musíte zaplatiť.

Animation - ME 3 (6999)

Poznámka: Aj odvody sú daň. Daň za možnosť poberania dôchodku v budúcnosti, za možnosť využitia zdravotnej starostlivosti, atď.

Áno, vidíte dobre – ak zarobíte menej ako 160 eur – idete do mínusu. Ak zarobíte 80 eur, musíte zaplatiť daň 149 eur. To je viac ako ste zarobili. Čiže sa vám viac oplatí ostať sedieť doma.

To je kôli minimálnym odvodom. Keby neboli minimálne odvody – toto by sa nedialo. A tieto odvody platíte aj za trvalý pracovný pomer, aj za živnosť.

A to ešte stále nieje všetko… Vráťme sa späť k pôvodnému príkladu: vaša čistá mzda je tých 513 eur a privyrábate si 208 eur v čistom mesačne na živnosť.

Z toho čo ste zarobili na živnosť – tých 208 eur – si idete nakúpiť tovar. Cena tovaru, ktorý si za to kúpite je vrátane DPH a spotrebných daní. Skutočná hodnota toho tovaru je okolo 146 eur.

numbers-spotrebnyKos-expanded

 

Čiže z tých 440 eur vám ostane 146 eur. Štát vám zobral 294 eur. To je 67%.

numbers-final-expanded

Zároveň aj vaše náklady – benzín a materiál – ste nakúpili vrátane DPH a spotrebných daní. Tie sú dokopy okolo 188 eur.

numbers-zivnostNaklady-expanded

Týchto 188 eur – čo ide štátu – je zarátaných v cene za vaše služby. Je to 188 eur navyše …ktoré musí zaplatiť váš zákazník. Takto je sú pre neho vaše služby drahšie – a môže si ich od vás kúpiť menej. Čo v konečnom dôsledku znamená – menej peňazí pre vás.

Animation - ME 3 (9100)

Čiže… Pri čistej mzde 514 eur a privirobeni si 208 eur na živnosť – dáte štátu z vášho vrecka 38,400 eur – za 1 volebné obdobie. A skoro ste pri tom zošediveli.

Animation - ME 3 (9713)

Ak si chcete vyrátať, koľko peňazí dávate štátu vy – pozrite si náš projekt Zárobková Kalkulačka.

Ak si myslíte, že by sa toto video oplatilo vidieť aj ostatným, môžte ho zdieľať na svojom facebooku. Ak chcete dostať email keď vyjde ďalšie video, prihláste sa na náš newsletter.

A keď najbližšie začujete slovíčko „byrokracia“, spomeňte si na vašich kamarátov živnostníkov.

Toto video vzniklo v spolupráci s RFA.

Comments

comments